Základní škola a Mateřská škola  Nové Dvory, okres Kutná Hora

Masarykovo nám1, Nové Dvory, PSČ 285 31
telefon: 327 571 262  email: skola@zsndvory.cz
bankovní spojení: KB Kutná Hora, 51-6080480207/0100
IC: 70989052
 

Nové Dvory

MŠMT

Česká škola

Wikipedia

Mapy

ABZ-slovník

Živě - o PC

APZŠ

Seznam

Email

  Nástěnka
  Novinky
28.06.2019: Poslední čl.
Do čl. Závěr vloženo, Pasování, Akademie a Vysvědčení.

28.06.2019: Nebude družina!
V pátek 28.6. nebude v provozu školní družina! Ani ráno.

25.06.2019: Akademie
25.6.2019

09.06.2019: Přidáno:
výlet IV. tř
Duatlon - kraj
Dopravka - kraj
Turisťák
moc, moc dalšich

03.06.2019: Fotogalerie
Dívčí válka
Den dětí

15.05.2019: čl.
24.5. Společné tvoření, Duatlon, Medvědi
17.5. Dopravka
Fotbal
Kroužkování

09.05.2019: Dívčí válka
22.5. od 16:00
  Kalendář
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Projekty, soutěže 2018/2019
Heronova fontána

Devítka vyučovala, Leonardům most
Dívčí válka - divadlo
Společné tvoření, Kroužkování
Projekt oblečení - Aj, Superstar
Olympiáda Aj
Recitace, Valentýnská soutěž
Fyzika hrou, Olympiáda Čj
100let republiky, Me and food - projekt
Naše obec - projekt


Heronova fontána
Při hodinách pracovních činností jsme se se žáky 8. třídy inspirovali dílem Héróna Alexandrijského a zkusili si některé jeho vynálezy prakticky ověřit.
Hérón Alexandrijský byl starověkým matematikem a vynálezcem, který žil v prvním století našeho letopočtu v Alexandrii. Zabýval se praktickými úlohami z matematiky, mechaniky a dalších oblastí fyziky. Je známo asi 80 vynálezů, mezi které patří například automatické otvírání chrámových dveří, mincovní automat na výdej limonády, lampa, do které se automaticky dolévá olej.
My jsme si vybrali jeho fontány a vodotrysky a zkusili je sestavit z jednoduchých pomůcek. Používali jsme PET láhve, hadičky, nápojová brčka. Přestože je jejich princip jednoduchý, naráželi jsme na řadu problémů - například jsme zjistili, že na PET víčko nechytá téměř žádné lepidlo, a když už se nám spoj zdál konečně pevný, tak při styku s vodou se rozpadl. Základem všech fontán je dokonalá těsnost a dobře utěsnit třeba brčko do otvoru ve víčku a nepoškodit ho, není jednoduché.
Jak funguje asi nejhezčí Heronova fontána vám vysvětlí David Šmic před kamerou Petry Pospíšilové na přiloženém videu.

J. N.

→ Video - Heronova fontána ←


9. třída vyučovala
Ve středu 12. června si žáci 9. třídy vyzkoušeli, jaké to je, být na druhé straně učitelské katedry. Rozdělili se do dvojic a po poradě s vyučujícími na 1. stupni si připravili dvě vyučovací hodiny. Aby poznali rozdílnost výuky v různých ročnících, každou hodinu měli v jiné třídě.

→ fotogalerie Učitelé ←


Deváťáci postavili Leonardův most
Leonardo da Vinci ( 1452 – 1519 ) byl italský malíř, ale proslul také jako všestranná renesanční osobnost: vedle malířství byl i sochař, architekt, přírodovědec, hudebník, spisovatel, vynálezce a konstruktér. Leonardovy vynálezy lze rozdělit do čtyř základních skupin: létací stroje, pracovní nástroje, válečné stroje, s vodou související vybavení. My jsme se inspirovali návrhem mostu, který Leonardo navrhl pro potřeby armády a k jeho stavbě nejsou potřeba žádné hřebíky, lana, nechá se snadno složit a zase rozebrat. Pokusili jsme se tento návrh realizovat. Pan učitel přivezl hromadu prken. Nejdříve nám vysvětlil konstrukci mostu pomocí dřevěných míchátek. Pak jsme vyrazili ke Klejnarce. Nejdříve jsme si zkusili stavbu na suchu a potom jsme se vrhli do vody. Během 10 minut se nám podařilo řeku přemostit a první odvážlivec Vilém jej přešel. Postupně jsme si jej všichni vyzkoušeli a na závěr most vydržel i zátěž pana učitele.

→ fotogalerie Most ←


Dívčí válka - divadlo
Po delší době se tělocvična naší školy opět proměnila v divadelní stánek. Děti z dramatického kroužku Šikulové tentokrát sehrály pro širokou veřejnost známý příběh pověsti A. Jiráska Dívčí válka. Všichni diváci se mohli těšit z výborných výkonů malých herců. V rolích bojovných žen se představily: Vlasta -Magdalena Pokorná, Šárka - Lucie Jelínková, Blanka - Andrea Dušovská, Svatava - Sofie Vojtová a Drahomíra - Kristýna Jelínková . V rolích mužů vystoupili: Ctirad a vypravěč - Daniel Talanda, Mojmír-Ondřej Krčík, Přemysl - Daniel Mareček.

Úplně na začátku čekalo však na diváky překvapení v podobě krátké pohádky ,,Proč Honza nechtěl princeznu za ženu“ v podání žáků 6. ročníku. Hráli: král - Tereza Nádvorníková, Honza - Ondřej Vobořil, princezna - Sofie Vojtová a draka se ujala Natálka Michalcová.

→ Dívčí válka- fotogalerie ←


Společné tvoření 2. a 9. třídy
Žáci 9. třídy si dne 21. 5. v rámci pracovních činností připravili společnou hodinu pro děti ze 2.A. Každý z nich si vzal na starost jednoho druháka a z částečně připravených dílů sestavovali výrobek. Malí řemeslníci si tak pod dohledem zkušenějších zkusili řezání, broušení, zatloukání hřebíků i vrtání akumulační vrtačkou. O soustředěnosti a pracovním nasazení velkých i malých svědčí přiložené fotografie. Výsledkem byla krásná hodina, ze které si druháci odnášeli mimo zážitků i vlastnoručně vyrobenou hračku, kterou si ještě o výtvarné výchově namalují a deváťáci zkušenost, že práce s dětmi je krásná, ale ne vždy jednoduchá.
J. N.

→ fotogalerie Tvoření ←


POD HORAMI - Kroužkování ptáků
V pátek 10. května se žáci 7. třídy zúčastnili akce Kroužkování ptáků organizované sdružením POD HORAMI. Setkali se u Nového rybníka s ornitologem panem Kavkou, který vyprávěl o významu kroužkování ptáků, kam se až dostali jím kroužkovaní ptáci, předvedl vábničky, lapací sítě. Během akce v sítích uvízlo 21 ptáků, které si děti mohly prohlédnout, sledovat, jak je ornitolog kroužkuje a jaké údaje si zaznamenává. Poznali tak například strakapouda, rákosníka, slavíka, pěnici. Bylo zajímavé pozorovat, jak pestrý život je v naší blízkosti.
J. N.

→ fotogalerie Kroužkování ←


Projekt oblečení - Aj, 4. tř.

→ fotogalerie Oblečení ←


ZŠ Nové Dvory hledá Superstar

→ Superstar - text ←

→ fotogalerie Superstar ←


Aj olympiáda

→ Aj olympiáda - text ←


Recitační soutěž

V okresním kole recitační soutěže Dětská scéna 2019 reprezentovali naši školu Štěpán Saulich, Vojta Kalný, Bára Bělohlávková, Eliška Tyšerová a Dany Mareček. Všichni přednášeli moc krásně. Vojtovi Kalnému se podařilo ve své kategorii získat prvenství.
Vojto, gratulujeme!

Jolana Hrušková

→ fotogalerie Recitace ←


Valentýnská soutěž

Soutěž „O nejkrásnější Valentýnku“ naše škola pořádá již řadu let. V letošním roce se jí zúčastnilo 61 soutěžících. Porota, z řad učitelů, proto měla nesnadný úkol. Po dlouhém zvažování vybrala 19 nejkrásnějších přáníček. Vyhlášení proběhlo v pátek 15. února a všichni soutěžící byli odměněni. Soutěžné „Valentýnky“ si můžete prohlédnout na nástěnce u třetí třídy.

Helena Auersvaldová

→ fotogalerie Valentýn ←


Fyzika hrou v Nových Dvorech

Může být fyzika zajímavá? O tom se snažili žáci 9. třídy přesvědčit své mladší spolužáky ve středu 19. prosince. Pod vedením třídního učitele Mgr. Jiřího Nováka si připravili zhruba dvacet zajímavých a efektních pokusů a uspořádali dopolední show nazvanou Fyzika hrou pro žáky 1. stupně. Děti si mohly prověřit svou odvahu při zapálení ohně na dlani, posílaly zprávy, vyzkoušely, co dokáže zvuk, voda nebo teplo, odpalovaly raketu. Také kouzlily barevné obrazce na hladině mléka i probouzely Faraonovy hady. Během dopoledne se pod vedením deváťáků přesvědčily, že se hračky nechají vyrobit i z netradičních materiálů. Tak si do tříd odnášely autíčka poháněná balónkem z krabiček od mléka, telefon z kelímků od jogurtu nebo JoJo z CD. Že se deváťákům akce povedla svědčí slova několika účastníků: „ Škoda, že tu fyziku budeme mít až v šestce, nás by bavila už teď.“

Mgr. Jiří Novák

→ fotogalerie Fyzika hrou ←
Olympiáda v Čj 2018-18

→ Olympiáda v Čj - výsledky ←Zakončení projektu 100 let republiky – 8.ročník


→ 100let republiky - text ←

→ fotogalerie 100 let republiky ←


Projekt „Me and Food“ – 4. ročník


V listopadu jsme se pustili do našeho 1. projektu. Každý pracoval sám za sebe. Nejdříve jsme si doma připravili výstřižky z letáků, slovíčka jsme procvičoval hrou „Bingo“ a nákupním lístkem.
Připravovali jsme rozhovory ( Do you like …..?,What´s your favourite food/ drink……? What´s this? Can you cook?), které jsme pak prezentovali.
Také jsme psali věty o své rodině a jídlu. Opět jsme to četli.
Práce se nám moc povedly, ale hlavně jsme toho spousta procvičili a bavilo nás to.

→ fotogalerie Me and food 2018 ←


NAŠE OBEC 2018


Dne 7. 11. 2018 jsme dělali projekt naše obec.
Bylo hezky, svítilo nám sluníčko a ani nám nevadilo, že trochu foukalo. Naše první zastávka byla u Vodárenské věže. Potěšilo nás, že jsme si věž mohli prohlédnout i uvnitř. Naší další zastávkou byla Síň historie Nových Dvorů, tam nás provedl pan Jiří Rajdl. Dále jsme pokračovali k jízdárně, o ní nám povídal Honza Šebek. Naše čtvrtá zastávka byl Mariánský sloup, tady pokračoval Dany Mareček. Předposlední zastávka byla hrobka Chotků, trochu nás mrzelo, že je v rekonstrukci a nemohli jsme ji pořádně vidět, ani se do ní podívat. Na závěr našeho putování jsme se zastavili v knihovně. Prohlédli jsme si tam knihy o Nových Dvorech. Pak jsme se vrátili zpátky do školy a začali jsme skládat slova k písničce o Nových Dvorech. Tu jsme zhudebnili o hudební výchově. Také jsme malovali spoustu obrázků různých míst našeho městečka. A teď dokončujeme o zeměpisu mapy Nových Dvorů.
VI. třída

→ fotogalerie Naše obec 2018 ←

Mapy pojektu Naše obec:

mapa_01, mapa_02 mapa_03 mapa_04 mapa_05 mapa_06 mapa_07 mapa_08 mapa_09 mapa_10 mapa_11 mapa_12 mapa_13


[Akt. známka: 2,00 / Počet hlasů: 3] 1 2 3 4 5
| Autor: administrator | Vydáno dne 24. 06. 2019 | 3867 přečtení |
| Počet komentářů: 0 | Přidat komentář |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému.
vlasman layout v.01_2007
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server