<<  Květen  >>
8.tř. v Sázavě
Školní výlet 5. třídy

4. třída v Kutné Hoře
Ve středu 2. listopadu jsme se vypravili do Kutné Hory. Navštívili jsme Městskou knihovnu, kde pro nás paní knihovnice připravily moc krásně pásmo o Kutnohorských pověstech. Vyslechli jsme si pověst O založení Kutné Hory, O vzniku chrámu sv. Panny Barbory, O zvonu Ptáček, O Rozině Ruthardové a mnoho dalších. Pak jsme se s paní učitelkou vypravili k chrámu sv. Barbory a obdivovali jsme jaký je odsud nádherný výhled. Počasí nám přálo a celý výlet se nám moc líbil.
text: Karolína Kaiznerová a Kateřina Novotná

6.tř. a 7.tř. - Dole v dole
Ve čtvrtek 29. 9. 2011 se sedmá a šestá třída vydala pěšky z Nových Dvorů do Hrádku v Kutné Hoře. Cesta byla dlouhá, ale všem rychle uběhla, protože se každý bavil. Před Hrádkem se všichni zastavili, jelikož jsme přišli moc brzy a posadili jsme se na lavičky a začali svačit. Po půl hodině pro nás přišel pan průvodce a poučná výprava o dolech mohla začít. Nejprve jsme se dozvěděli, co a jak se zde těžilo, po té jsme se šli podívat do sklepení, které bylo v podobě velmi malého dolu. Poté jsme se vydali všichni nahoru do velmi obrovské místnosti, kde jsme se převlékli do bílých úborů a přileb, od průvodců jsme dostali baterky s pokyny jak je používat. A výprava mohla začít, jelikož jsme vypadali jak zástup malých trpaslíků v bílých oblečcích:D.
Vydali jsme se cca 100 m přes město do dolního vchodu. Tam jsme jeden za druhým sestupovali po 167 točících se schodech do prvního patra dolů. Při zajímavé cestě v dolech jsme se dozvěděli, že nižší tři patra jsou zatopena. Průvodce nám ukázali, jaké měli světlo dřívější horníci a jaké měli dříve podpěry v dolech. Po zajímavé prohlídce dolů jsme se svlíkli z bílých oblečků a všichni opět barevní jsme se vydali na dvůr, kde jsme viděli, jaké používali nástroje na těžbu stříbra, olova a rudy.
Výprava skončila a my se vydali na Palacké náměstí. Kde jsme dostali 45minutový rozchod na něco dobrého k snědku. Sešli jsme se na stejném místě a skoro každý měl nějakou blbost ať už sliz, nebo tvarovací kuličky.
Když jsme byli všichni, vydali jsme se do Tylova domu, kde byla velmi krásná výstava starých obrazů a knih. V Tylově domě jsme si mohli napsat kurentem (staré německé písmo) své jméno.
Po skončení prohlídky naší poslední zastávky jsme zamířili – směr Nové Dvory. V areálu školy jsme počkali na zvonění. Po kterém se všichni vydali do svých domovů. Myslím, že to byl pro všechny moc hezký výlet.
text: M. Kočovská

VIII. třída na exkurzi
V pátek 23. 9. 2011 se osmá třída vydala na exkurzi do Sázavského kláštera. Cílem výpravy bylo připomenout si spojitost kláštera s prvním spisovným jazykem Slovanů – staroslověnštinou. Ocitli jsme se až v 11. století, kdy byl klášter založen, seznámili se se svatým Prokopem, našli jsme hvězdičky, přáli si něco moc důležitého a dozvěděli jsme se také o některých pověstech, kterými je toto krásné místo opředeno. Bylo krásné počasí a nic nám nechybělo.
Jolana Hrušková a osmá třída

Ve čtvrtek 2.6. 2011 se naše třída vydala na školní výlet do Pardubic. Ráno bylo zakaboněné a krápalo, ale než jsme došli na vlakové nádraží v Sedlci – přestalo a začalo vykukovat sluníčko. S několika přestupy jsme dorazili pod zříceninu hradu Kunětická hora. Před samotnou návštěvou hradu jsme viděli bizony, ovce, kozy a pštrosa s krásnýma očima. Snad každému se líbilo na skluzavce, bezva jsme si na ní zajezdili. Nebýt paní učitelky, dokázali bychom na ní řádit ještě dlouho.
Po cestě na hrad jsme minuli hlubokou hradní studnu. Paní učitelka koupila vstupenku a nás se ujal pan průvodce. Líbilo se nám vězení, mučírna a obrovský drak, kterého jen tak někde nemají. Byl velký, a to bylo pouze mládě. Z hradu se nám vůbec nechtělo, ale představa, že když by nám ujel autobus a museli bychom šlapat asi 6 km nás donutila. Na výletě se nám všem moc líbilo a klidně bychom jeli znova.
text: 5. třída

[Akt. známka: 1,60 / Počet hlasů: 10] 1 2 3 4 5