<<  Květen  >>
1. 2. 3. 5. třída
7. a 4. třída

Den Země v deváté třídě:
22. dubna. jsme slavili den Země. Naše devátá třída se vydala do čističky odpadních vod a psího útulku v Kutné Hoře.
Čistička je financována z vodného a točného, které platí domácnosti a podniky využívající kanalizaci. Vodné se platí ve výši 32Kč, stočné ve výši 30Kč. Do čističky přitéká odpadní voda z oblastí Kutná Hora, Malín a Kaňk. V čističce jsme se dozvěděli přesný postup čištění odpadní vody.
Nejdříve jsou z vody odstraněny velké mechanické nečistoty pomocí zachytávacího stroje, potom menší a drobné mechanické nečistoty. Na konci této části čištění je zachycen a z vody odstraněn písek a tuk obsažený ve vodě. Následuje biologické čištění vody. Zajišťují ho mikroorganismy. Voda je stále provzdušňována, aby se mikroorganismy mohli neustále znovu a znovu obnovovat. Mikroorganismy během svého metabolismu rozkládají látky znečišťující vodu a tím je z vody odstraňují .
V poslední fázi se odděluje od vody kal. Kal se přečerpává a uskladňuje ve velké nádrži , kde se z něj vyrábí plyn methan. Methan se pak využívá k vytápění. Zbylý odpad se zbavuje přebytečné vody a odváží se z čistící stanice pryč. Tento zbytek se nejčastěji využívá jako hnojivo pro rostliny.
Celý proces čištění trvá zhruba 20 hodin. Po 20 hodinách odtéká do potoka “čistá“ voda.
V následujících měsících kvůli novým nařízením Evropské unie projde čistička modernizací. Modrnizace bude stát přibližně 200 miliónů korun. Dalším důvodem úprav je rozšíření čističky. Dnes už pracuje na hranici možností a více vody nepobere. Na závěr, jsme dozvěděli, že nejvíce znečištěná voda pochází z domácností, z prášků na praní. Prací prášky obsahují velké množství fosforu. Nejhůře se z vody odstraňuje olej z velkých vývařoven. Velké vývařovny musí samy zajišťovat odstranění takového odpadu, do odpadních vod přijít nesmí. Mezi látky špatně odstranitelné patří především dusík a již zmiňovaný fosfor.
Po ukončení zajímavé exkurze v čističce odpadních vod jsme se vydali do psího útulku. Pejskům jsme přivezli piškoty, granule a různé jiné pamlsky. Utvořili jsme menší skupinky, dostali přiděleného pejska na vodítku a každá skupinka se s ním vydala na procházku na nedalekou louku. Všichni jsme si procházku s pejsky užili. V útulku nám byli vděční, že jsme jim pomohli. :-)

Ze psího útulku jsme se přesunuli do centra Kutné Hory, mezi lidmi ve městě jsme provedli menší anketu. Položili jsme jim tyto tři otázky:

1. Kolik korun si myslíte, že platíte za stočné a vodné?

2. Jak dlouhou si myslíte, že trvá než se odpadní voda z domácností vyčistí a může se vrátit do přírody?

3. Co si myslíte že nejvíce znečišťuje vodu v domácnostech ?

Zde jsme vybrali některé z odpovědí:

Žena 35 let švadlena:

1. 50Kč stočné

2. 1 týden

3. Čisticí prostředky

Muž 21 let student

1. 50 Kč

2. 3 dny

3. Neví

Žena 15 let studentka

1. 60Kč

2. 3 dny

3. Neví

Z ankety jsme zjistili, že ti, kteří bydlí s rodiči, představu o cenách vodného a stočného nemají.
Na závěr vám chceme říci, že jsme si den Země užili!

Za 9. třídu zpracovali: P. Kočovská, K. Pavlovská, T. Rajdlová, D. Rytina, J. Strnad.

1. 2. 3. 5. třída:
Ve čtvrtek 22. 4. byl Den Země. Země je totiž jediná planeta, kde je život, takže jsme chtěli její svátek trošku oslavit.
My – 1., 2. a 3. třída – jsme vyrazili na EKO stezku, kterou pro nás připravili páťáci. Nejdřív jsme šli na antukové hřiště, kde nás paní učitelky rozdělily do čtveřic. V každé skupině jsme byli namíchaný prvňák, druhák i třeťák. Pak se vydala každá skupina sama na Kačinu. Cestou jsme plnili 7 úkolů.
Nejdřív jsme luštili křížovku, pak jsme určovali kytky. Na dalším stanovišti jsme měli najít 10 věcí, které do přírody nepatří. Další disciplína byla nejlepší – se zavázanýma očima jsme jen podle chuti hádali ovoce a zeleninu. Potom jsme skládali obrázek zvířat. U rybníčku jsme hledali zvířata podle popisu a nakonec jsme třídili odpad.
Když jsme měli všechny úkoly za sebou, udělali jsme si u Kačiny piknik. Jo, a všichni jsme dostali bonbóny a diplom.
Byl to moc hezký den. Díky páťáci!

Za 3. třídu Adéla Langrová, Monika Macurová a Eliška Veselá

7. třída a 4. třída:
Dne 22. dubna 2010 se uskutečnil Den Země, který byl náročný jak pro sedmou, tak pro čtvrtou třídu. Žáci 7. třídy připravili pro čtvrťáky soutěže a hry, které se týkaly přírody. Z toho nejúspěšnější byla jízda s popelnicí. Snažili jsme se upravit okolí školy. Celkem se nám to dařilo. Doufáme, že nám to ostatní nezkazí. Závěrečná soutěž byla výroba ptačí budky, která pěkně zamíchala pořadím. První tři místa dostaly sladkou odměnu.
Za žáky 7. třídy
Eliška Auersvaldová